TREKKING MEMORIAŁOWY POLSKICH HIMALAISTÓW -2021 (z ALEKSANDREM LWOWEM)

Proponowany termin: październik – listopad 2021

W Nepalu, w miejscowości Namcze Bazar, położonej na wysokości 3440 m, w październiku 2019 roku stanął Memoriał Polskich Himalaistów. Monument zbudowany dla upamiętnienia wszystkich Polaków, którzy na zawsze pozostali na 14 ośmiotysięcznikach, może być celem krótszych, mniej wyczerpujących fizycznie i bardziej dostępnych trekkingów, aniżeli do bazy pod Everestem.

Klub Polskie Himalaje planuje organizować tego typu wyjazdy każdego roku, w październiku bądź listopadzie, począwszy od 2020. Liczebność grup dostosowana do miejsc w niewielkich samolotach na trasie do Lukli (zazwyczaj jest 14-16).

PROPONOWANY PROGRAM:

Dzień 1. przylot do Katmandu (1317 m n.p.m.), transfer do hotelu ****, nocleg.

Dzień 2. dzień wolny, przygotowanie do trekkingu, nocleg.

Dzień 3. lot do Lukli (2835 m.n.p.m.), zaledwie 40 minut; w czasie lotu roztacza się z okien samolotu widok na całe nepalskie Himalaje. Z lotniska idziemy kilkanaście minut do hoteliku, gdzie przygotujemy się do pierwszego etapu treku – celem jest wioska Phakding, trzy godziny spokojnego marszu, a z przerwami cztery. Zaczynamy łagodnym podejściem po lewej stronie rzeki Dudh Kosi. Po drodze możemy zobaczyć w oddali wierzchołki Nupla 5885 m oraz Kusumkang 6367 m. Po lunchu – godzinny spacer do klasztoru Rimijung w Sano Gomila. Zajrzymy również do miejscowej szkoły podstawowej. Nocujemy w Phakding na wysokości 2635 m.

Dzień 4. ruszamy w stronę Monjo. Zaczynamy ścieżką po prawej stronie rzeki, nasz wzrok przykuje zapewne rysujący się w oddali szczyt Thamserku (6623 m). Po przejściu na drugą stronę Dudh Kosi wchodzimy wyżej do Banker i maszerujemy dalej wzdłuż rzeki przez las do Chumo. Stąd ścieżka doprowadzi nas po około trzech-czterech godzinach do małej wioski Monjo na 2835 m. Po zakwaterowaniu – wizyta w tutejszym klasztorze.

Dzień 5. wkraczamy na teren parku narodowego; schodzimy po kamiennych stopniach do wiszącego mostu. Po drugiej stronie ścieżka pnie się przez chwilę w górę, by potem znów podążać wzdłuż koryta rzeki. Po zygzakowatym zejściu kolejny raz stajemy nad wodą. Docieramy do doliny, gdzie łączą się dwie rzeki – Dudh Kosi i Bhote Kosi. Przechodzimy po wiszącym moście i idąc chwilę wzdłuż Bhote Kosi docieramy po trzech-czterech godzinach do Namcze Bazar.

To największa osada na ziemi Szerpów, położona na wysokości 3400-3500 m; stąd ruszają ekspedycje himalaistów zdobywać najwyższe szczyty Ziemi. Znajdziemy tu kafejki internetowe, banki, a także lokalny bazar z turystycznymi pamiątkami.

Dzień 6. eksploracja okolicy, a przede wszystkim podejście do Memoriału Polskich Himalaistów. Monument usytuowany jest na terenie Parku Narodowego Sagarmatha przy popularnym szlaku pod Everest. Miejsce to zostało wyznaczone przez dyrekcję parku. Na czortenie umieszczono tablice z nazwiskami wszystkich – 33 Polaków, którzy na zawsze pozostali na 14 ośmiotysięcznikach. Podejdziemy także do stupy ufundowanej przez Tashi Tenzinga, wnuka Tenzinga Norgaya, pierwszego zdobywcy Everestu, który sam też stanął trzy razy na wierzchołku. Z miejsca, w którym stoi stupa roztacza się fantastyczny widok na Mount Everest, Lhotse, Nuptse i Amadablam.

Dzień 7. pora wracać – w południe opuszczamy Namcze i spokojnym marszem, po trzech-czterech godzinach dochodzimy do miejsca noclegu – w Jorsale lub Bengkar.

Dzień 8. kontynuujemy zejście do Lukli, gdzie zanocujemy.

Dzień 9. przelot z Lukli do Katmandu; czas wolny.

Dzień 10. całodzienne zwiedzanie Kotliny Katmandu. Do najciekawszych miejsc niewątpliwie należą górująca nad miastem stupa Swayambhunath, największa stupa w kraju Boudhnath, plac królewski Durbar Square w Kathmandu i pobliskim Patanie, a także stare miasto Bhaktapur, gdzie czas zatrzymał się w wiekach średnich.

Dzień 11. czas wolny w Katmandu.

Dzień 12. wylot z Katmandu. 

ORIENTACYJNA CENA (*) dla grupy liczącej 15 według kosztów na dzień 20 listopada 2019 roku – 3900 zł + 1040 dolarów zawiera m.in.:

  • przelot z Warszawy/Krakowa do Katmandu i z powrotem; ubezpieczenie biletów lotniczych od przypadków losowych uniemożliwiających odbycie podróży, obsługę obejmującą m.in. logistykę wyprawy, przygotowanie i realizację, opłatę rezerwacyjną,
  • transfery lotnisko-hotel-lotnisko
  • ubezpieczenie KL 100 tys. euro, NNW 4000 euro, 10 tys. euro z ewakuacją helikopterem
  • wizę nepalską 30-dniową
  • loty Katmandu-Lukla oraz Lukla-Katmandu linią Tara Air
  • pięć nocy w hotelu 4* w Katmandu ze śniadaniami
  • zakwaterowanie w lodżach podczas trekkingu w pokojach dwuosobowych
  • minibus oraz opłaty wejść do pięciu atrakcji: Swayambathinath, Durbar Square w Katmandu, Durbar Square w Patanie, Pashupathinath, Bodnath; polski przewodnik
  • opłaty tragarzy i nepalskiego przewodnika + pożegnalną kolację
  • obecność polskiego opiekuna na całej trasie

(*)  może ulec zmianie w przypadku mniejszej liczby osób w grupie oraz wzrostu: cen biletów lotniczych i opłat za bagaże rejestrowane, kursu walut, kosztów transportu i zakwaterowania, opłat urzędowych, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, podatków lub opłat lotniskowych oraz innych.

ZGŁOSZENIA:

– należy przesyłać na drukach FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY na adres mailowy polskiehimalaje@tlen.pl, wpisując w górnej części NEPAL 2021

– w przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt:

*sprawy merytoryczne, program – Janusz Kalinowski 730 777 045

*sprawy organizacyjne i finansowe – biuro klubu 784 400 502