PERU z LESZKIEM CICHYM „ŚLADAMI INKÓW”

 

16 kwietnia – 6 maja 2023

W Peru koncentrują się największe skarby Ameryki Południowej: Cuzco, Machu Picchu, enigmatyczne rysunki na nizinie Nazca i słynne jezioro Titicaca na wysokości 3812 metrów n.p.m. Jest najwyżej położonym jeziorem na świecie. Peruwiańskim rolnikom zawdzięczamy pomidory i ziemniaki, albowiem pochodzą z tego kraju. To wciąż jednak nie wszystkie powody, dla których warto się tam wybrać. O pozostałych dowiesz się podróżując razem z nami…

Ramowy program:

16.04    Wylot grupy o 12.25 z Warszawy przez Amsterdam i Atlantę do Limy.
17.04    Przylot do Limy o 5.15 Zwiedzanie centrum stolicy. Nocleg w Limie.
18.04    Drugi dzień w Limie i drugi nocleg w Limie.
19.04    Przelot do Cusco. Odpoczynek. Nocleg w Cusco.
Uwaga: duża zmiana wysokości ze 150 m w Limie na 3200 m w Cusco.
20.04    Zwiedzanie Cusco i okolic. Drugi nocleg w Cusco.
21.04    Wyjazd do Świętej Doliny. Zwiedzanie. Nocleg w Ollantaytambo.
22.04    Przejazd na start do Inca Trail.
Uwaga: na Inca Trail śpimy trzy noce w namiotach, potrzebne śpiwory.
23.04    Drugi etap Inca Trail.  Po drodze przełęcz 4200 m n.p.m.
24.04    Trzeci etap Inca Trail. Po drodze przełęcz 3998 m n.p.m.
25.04    Koniec Inca Trail. Zwiedzanie Machu Picchu. Nocleg w Aqua Callente.
26.04    Porannym pociągiem i busem wracamy do Cusco. Po drodze zwiedzamy Salinas de Maras.
27.04    Dzień odpoczynku i czas wolny w Cusco.
Fakultatywnie całodzienna wycieczka w Tęczowe Góry. Nocleg w Cusco.
28.04    Całodzienny przejazd busem do Puno. Nocleg w Puno.
29.04    Poranna przejażdżka po Titicaca. Przejazd busem do Chivay. Nocleg.
Uwaga: przejazd przez przełęcz na wysokości 5000 m.
30.04    Przejazd na Cros de Condor i potem do Cabanaconde. Zejście do Canionu Colca. Nocleg na dole.
1.05    Poranne wyjście z Canionu.
Podział grupy. Jedni jadą na nocleg do Aureqiupy, drudzy do bazy namiotowej na 4200 m n.p.m.
2.05    Poranne wejście na szczyt Chachani (6075 m). Po południu przejazd do Aurequipy. Nocleg obu
połączonych grup w Aureqiupie.
3.05    Dzień odpoczynku, zwiedzania miasta, zakupy. Nocleg w Aureqiupie.
4.05    Poranny wyjazd Sudamericaną do Nazca. Popołudniowy lub poranny lot nad Nazca (fakultatywnie).
5.05    Przejazd w kierunku Limy. Po drodze rejs na Wyspy Ballestas zwane Małe Galapagos.
Pożegnalny obiad w  Limie. Wieczorny samolot KLM do Amsterdamu (19.55)
6.05    Przylot o godzinie 21.55 do Warszawy.

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Dzień 1. Przelot do Limy – 16.04.2023

Dzień 2. Przylot do Limy, odpoczynek po podróży (early check in). Około południa zwiedzanie Miasta Królów, założonego przez hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarro na brzegu rzeki Rimac. Centrum miasta: Plaza de Armas, gdzie znajduje się m.in. Pałac Prezydencki, Katedra, Pałac Arcybiskupi, które zostały odnowione przez polskiego architekta Ryszarda Jaxa Małachowskiego; Dworzec Kolei Transandyjskiej projektu inż. Ernesta Malinowskiego; Kościół i Klasztor Franciszkanów, w którym poza licznymi relikwiami i malowidłami znajduje się pierwszy limeński cmentarz, zwiedzanie katakumb. Udamy się także na Plac San Martin, na którym znajduje się pomnik wyzwoliciela Peru argentyńskiego generała Jose de San Martina. Obiad w restauracji w centrum miasta. Nocleg w Limie.

Dzień 3.  Po śniadaniu  wycieczka do Muzeum Larco . Obiad w restauracji w Miraflores. Nocleg w Limie.

Dzień 4. Lot do historycznej stolicy Państwa Inków Tahuantinsuyo – Cusco leżącego na wysokości 3400 m. Zakwaterowanie w hotelu, czas na aklimatyzację. Obiad w restauracji. Wolne popołudnie, nocleg.

Dzień 5. Po śniadaniu city tour: Plaza de Armas, Katedra, Coricancha (Świątynia Słońca). Zgodnie z charakterystyką kultur andyjskich, Inkowie stworzyli plan miasta Cusco w kształcie pumy, którego głową jest imponujący obiekt Sacsayhuaman. Miejsce to, zgodnie z charakterystyką ważnych budowli Inków było wielofunkcyjne, miało więc charakter religijny, administracyjny jak również militarny. Zwiedzimy również labirynt i miejsce kultu Quenqo, obiekt militarny i kontroli migracyjnej Puka – Pucara oraz świątynię poświęconą kultowi wody, Tambo Machay, zwaną też „Łaźnią Inki”, gdzie tryska nieskazitelnie czyste źródło. Powrót do miasta Cusco. Obiad, wolne popołudnie.  Nocleg.

Dzień 6. Wycieczka do Świętej Doliny Inków – niepowtarzalnej, pełnej urokliwych krajobrazów, leżącej nad rzeką Wilkamaju (Święta Rzeka) obecnie zwaną Urubamba. Wybierzemy się z wizytą do ruin obiektu archeologicznego Pisac w pobliżu miasteczka o tej samej nazwie. Na południowo-wschodnim zboczu góry znajdują się uprawne tarasy, nad którymi wiją się trudne do przebycia ścieżki, tunele wyryte w skale, mury i place. Odwiedzimy ludowe targowisko w Pisac, gdzie do tej pory odbywa się handel wymienny. Obiad w lokalnej restauracji.

Kontynuujemy przejazd do miasteczka Ollantaytambo, wybudowanego na bazie inkaskich murów, dzięki czemu jest jednym z najlepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków. Nad miasteczkiem znajdują się imponujące ruiny. Poznamy różne style budownictwa, od prostych wykorzystywanych przy budowie tarasów rolniczych i konstrukcyjnych do zaawansowanych przeznaczonych tylko do budowy świątyń. Aż trudno uwierzyć w jaki sposób radzili sobie z ręczną obróbką wielkich monolitów. W czasach Inków było to ważne miejsce pod względem strategicznym, administracyjnym, a także rolniczym. Nocleg w Ollantaytambo.

Dzień 7. Inca Trail – wędrówka rozpoczyna się 82 km od Cusco, w miejscu zwanym Qorihuayrachina. Wyprawa jest dość trudna, ale warta wysiłku ze względu na bezpośredni kontakt z przyrodą, malownicze krajobrazy i napotkane po drodze ruiny z czasów Inków. Dwukrotnie przechodzimy rzekę Cusichaca; po 6 km marszu dojdziemy do wioski Wayllabamba (2750 m). 3 km dalej rozbijamy obóz w pobliżu ruin Paucarcancha. Nocleg.

Dzień 8. Korzystając z chłodu poranka wspinamy się na przełęcz Warmihuañuska („martwej kobiety”), na wysokości 4200 m. Jest to najwyższy punkt na całej trasie. Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na dolinę rzeki Pacaymayu, ośnieżony szczyt góry Veronica i na ruiny Runturacay.  Biwak przy rzece Pacaymayu (3500 m). Nocleg.

Dzień 9. Po godzinnym przemarszu osiągamy przełęcz na 3998 m. Przechodząc obok ruin Runturacay mijamy mały wodospad, trzy jeziora i docieramy do ruin Sayacmarca. Dalej na kolejną przełęcz (3650 m) skąd rozciąga się bajeczny widok na dolinę rzeki Urubamba. Po trzech godzinach dochodzimy do ruin Phuyupatamarca (3580 m). Następnie udajemy się do schroniska położonego przy ruinach Wiñay Wayna (2650 m). Nocleg.

Dzień 10. Wczesna pobudka. Przy świetle latarek ostatni odcinek przemarszu, którego  punktem docelowym jest Brama Słońca, skąd mamy pierwszy widok na inkaski obiekt architektoniczny o słynnej nazwie – Machu Picchu (w tłumaczeniu Stara Góra), uważany jest za jedno z najciekawszych dzieł ludzkości na świecie. Obiad. Nocleg w Aguas Caliente.

Dzień 11. Po śniadaniu powrót pociągiem do Ollantaytambo, wycieczka do Salinas de Maras. Przejazd autobusem do Cusco. Kolacja z folklorem, nocleg.

Dzień 12. Dzień odpoczynku i czas wolny w Cusco. Fakultatywnie całodzienna wycieczka na góry tęczowe. Obiad. Nocleg w Cusco.

Dzień 13. Przejazd do Puno, miasta położonego na brzegu jeziora Titicaca (3850 m). Pierwszy przystanek w miasteczku Andahuaylillas, w którym znajduje się kościółek z XVI wieku. Najciekawszą atrakcją jest kompleks archeologiczny Raqchi ze Świątynią Wiracocha. Po obiedzie typu bufet w miejscowości Sicuani  zatrzymamy się jeszcze na przełęczy La Raya (4350 m) oraz w  Pucara, gdzie znajdują się preinkaskie ruiny.

Dzień 14. Wycieczka na pływające wyspy ludu Uros, podtrzymującego tradycje dawnego zaginionego plemienia, które przed wiekami uciekło na jezioro by odizolować się od zwaśnionych lokalnych plemion. Wyspy skonstruowane są z trzciny totora, rosnącej bujnie w płytkich miejscach. Z niej mieszkańcy budują m.in. łodzie zwane  balsas. Trzcina totora stanowi też jeden z głównych składników ich pożywienia.

Przejazd do Kanionu Colca. Rozpoczynamy naszą drogę do Chivay znajdującego się w odległości około 250 km od Puno. Przejeżdżamy przez Juliaca (45 km od Puno), prężne handlowe miasto. Droga prowadzi przez płaskowyż Altiplano ozdobiony surowymi lecz pięknymi krajobrazami. Wyróżniamy jezioro Lagunillas, gdzie będziemy obserwować ptaki migracyjne i lokalne. Dojeżdżamy do kanionu Colca w okolicy miejscowości Chivay. Po drugiej stronie góruje wulkan Mismi, z którego lodospadów rodzi się potężna rzeka Amazonka. Obiad. Zakwaterowanie w hotelu. Możliwość kąpieli w gorących źródłach.

Dzień 15. Wczesna pobudka. Jest to wysiłek, którego nagrodą może być zobaczenie kondora – królewskiego ptaka Andów, w porannym locie przed wyruszeniem na poszukiwanie pokarmu. W tym celu, po śniadaniu wyjeżdżamy do punktu widokowego Cruz del Condor, skąd możemy również podziwiać surowe piękno najgłębszego kanionu na świecie po raz pierwszy zdobytego przez polską ekipę kajakarzy w 1981 roku. Dalszy przejazd do punktu widokowego Tapay, skąd można podziwiać kanion i okoliczne wioski wewnątrz.

Dojazd do Cabanaconde  (3287 m), przedostatniego miasteczka po lewej stronie kanionu. Zejście do „Oazy Andów” Sangalle, położonej na wysokości 1850 m (ok. 2 ½ h), po obiedzie wycieczka do wiszącego mostu, gdzie możemy rozkoszować się niezapomnianym widokiem. Oaza ma ciepły klimat, z tego powodu jest bujnie porośnięta; możliwość kąpieli w okolicznych basenach źródlanych. Kolacja. Nocleg w chatkach.

Dzień 16. Wykorzystując poranne rześkie powietrze rozpoczynamy wspinaczkę, która zajmie nam ok. 3 ½ h. Śniadanie w Cabanaconde i powrót do Chivay (w drodze postój w Pinchollo, Maca i Yanque). Przejazd do Patahuasi. Droga prowadzi przez tereny Rezerwatu Narodowego Salinas i Aguada Blanca, który został założony w celu ochrony dziko żyjących vicuñii – najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Zobaczymy również hodowlę drugiego co do ważności handlowej gatunku tych zwierząt – alpakę i wiele gatunków ptactwa.

Grupa z Chachani: Zmiana transportu na 4 x 4 i przejazd do bazy pod Chachani. Początek wspinaczki do obozu Inka na wys. 5250 m, wspinaczka zajmie nam ok. 2 h. Widok panoramiczny na Rezerwat Aguada Blanca i Salinas, kolacja i nocleg.

Grupa bez Chachani: Przejazd do miasta Arequipa, kolacja i nocleg.

Dzień 17. Grupa z Chachani: Poranne wejście na Chachani (6075 m), które zajmie nam ok. 5-6 h. Po zdobyciu szczytu zejście do obozu (ok. 1,5 h), dojście do busa i przejazd do Arequipy. Kolacja, nocleg. Grupa bez Chachani: dzień wolny. wieczorem z resztą grupy kolacja, nocleg.

Dzień 18. Arequipa leży na wysokości 2378 m w otoczeniu gór Cordillera Volcanica, spośród których wyróżnia się idealny stożek wulkanu El Misti (5835 m) oraz potężny masyw wulkanu Chanchani (6075 m). Mieszkańcy Arequipy nazywają ją „Białym Miastem”, gdyż została wybudowana z białego tufu wulkanicznego pochodzącego z wybuchu Chachani. Założenie Arequipy datuje się na XVI wiek i do dziś miasto zachowało klasyczną formę z czasów kolonii hiszpańskiej. Obecnie jest drugim co do wielkości miastem Peru. Zwiedzanie centrum oraz założonego w 1570 roku klasztoru Świętej Katarzyny (Santa Catalina), najważniejszego i największego pomnika religijnego Peru, który do dzisiaj zachował charakterystyczny styl dla XVI i XVII wieku. Obiad, nocleg.

Dzień 19. Wczesna pobudka, całodzienny przejazd z Arequipy do Nazca trasą Panamericana, wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Fakultatywny przelot awionetką nad liniami Nazca (w zależności od warunków pogodowych) – gigantycznymi wzorami geometrycznymi i rysunkami zwierząt wyrytymi na płaskowyżu (koszt ok. 120 USD plus opłaty lotniskowe). Kolacja i nocleg w Nazca.

Dzień 20. Przejazd do Paracas. Wycieczka na Wyspy Ballestas (małe Galapagos), z łodzi będziemy mogli podziwiać figurę świecznika (Candelabr) wyrzeźbioną na stoku pobliskiego wzgórza. Orientacja głównej osi świecznika (a raczej kaktusa) jest zgodna z konstelacją Krzyża Południa, a prostokątna jego podstawa wykazuje wymiary będące krotnością tzw. metra andyjskiego. Następnie opływamy wyspy zamieszkałe przez różnorodną faunę. Będziemy obserwować m.in. stada lwów morskich, pingwiny Humboldta, kilka gatunków kormoranów, pelikany i wiele innych. Dzięki dużej populacji ptaków wyspy te są cennym źródłem guano, czyli odchodów ptasich, które są jednym z najlepszych nawozów naturalnych. Przejazd autokarem do Limy, obiad, odlot do Polski.

UWAGA! Zgłoszenia na listę rezerwową: polskiehimalaje@tlen.pl