ARMENIA z Zofią Bartosik-Wściubiak

Proponowany termin: 14-23.10.2022r.

Armenia, która jako pierwsza w 301 roku przyjęła chrześcijaństwo za religię państwową, jest krajem górzystym i niezwykle pięknym przyrodniczo. Od północy graniczy z Gruzją, od wschodu z Azerbejdżanem, a od południa i zachodu z Iranem i Turcją. W tradycji mieszkańców tego kraju jest gościnność, a przybyszów czekają tu również ciekawostki kulinarne i przyjemny klimat.

Armenia leży w południowym paśmie Kaukazu, który czyni ten kraj nieprawdopodobnie pięknym i pełnym spokoju. Cisza panująca w górach jest obezwładniająca. Przerywa ją jedynie śpiew ptaków, których jest tu mnóstwo. Nie jest to duży kraj, lecz trudny do przemierzania ze względu na górzystość terenu poprzecinanego wieloma rzekami. W tym pięknym górskim krajobrazie, gdziekolwiek nie spojrzeć, pysznią się średniowieczne kościoły i klasztory, w większości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przy granicy z Turcją wznosi się biblijna góra Ararat, na której miał zakotwiczyć swoją Arkę Noe i wyjść wraz ze wszystkimi zwierzętami na ląd.

PROPONOWANY PROGRAM (pilotem i przewodnikiem będzie Zofia Bartosik-Wściubiak)

1. dzień: lot z Warszawy do Erywania: 14 października o godzinie 22:15

2. dzień: przylot do Erywania rano, transfer busem do hotelu, zakwaterowanie, odpoczynek po nocnym przelocie kilka godzin, śniadanie. Od południa zwiedzanie stolicy Armenii z przewodnikiem w języku polskim – Muzeum Ludobójstwa w 1915 roku – Genocyt, fabryka słynnych ormiańskich koniaków Ararat z zewnątrz, pomnik Matki Armenii i muzeum historii państwa, Kaskada–niezwykłe połączenie 2780 schodów, fontann i budowli ogrodowych, Opera, Wernisaż (targ sztuki i staroci), bazar miejski, ruiny fortecy Erebuni z VIII wieku p.n.e., Niebieski Meczet, Katedra zbudowana na 1700-lecie chrztu Armenii, Plac Republiki. Obiadokolacja. Wieczorny spacer po mieście indywidualnie; nocleg w hotelu.

3. dzień: śniadanie w hotelu. Wycieczka na wschód od stolicy do Garni /region Ararat/ – zwiedzanie pogańskiej świątyni z I wieku p.n.e. i ruin dawnej rezydencji letniej władców Armenii oraz łaźni. Wycieczka jeepami na „symfonię skał” ewentualnie pokaz tradycyjnej techniki wypieku ormiańskiego chleba – lawaszu. Przejazd do częściowo wykutego w skale klasztoru Geghard – Świętej Włóczni, zbudowanego z kamiennych bloków bez użycia jakiegokolwiek spoiwa. To tutaj przechowywano włócznię, którą przekłuto ciało ukrzyżowanego Jezusa. Obecnie włócznia ta wystawiona jest w Muzeum Katedry Eczmiadzyńskiej. Od 2000 roku Klasztor Geghard znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Powrót do Erywania. Pomnik Masztoca i plac przed Muzeum Matenadaran, gdzie zgromadzono 14 tysięcy ormiańskich rękopisów. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

4. dzień: śniadanie w hotelu. Wyjazd do klasztoru Khor Wirap jednego z bardziej malowniczych miejsc w Armenii, miejscu, gdzie więziony był Grzegorz Oświeciciel i skąd roztacza się najpiękniejszy widok na biblijny Ararat (5165 m n.p.m.). Przejazd do wsi Areni, w dolinie rzeki Arpa, w miejscu, gdzie zaczęła się historia winiarstwa ponad 6000 lat temu – zwiedzanie i degustacja win z możliwością zakupu. Jaskinia, w której odnaleziono przedmioty związane z produkcją wina na wielką skalę przed sześcioma tysiącami lat.
Przejazd do Norawank – klasztor z XIII-XIV wieku położony w urzekającej scenerii skalnych ścian z kolorowego tufu, otaczającego go wąwozu. Dalej wzdłuż granicy z Azerbajdżanem w kierunku miejscowości Goris – region Sjunik. Wycieczka do klasztoru Tatew, jednego z najważniejszych ośrodków naukowych średniowiecznej Armenii, położonego na skraju skalistego klifu. Przejazd do klasztoru kolejką linową, której trasa ma ponad 5725 m i jest najdłuższa na świecie. Jest to nowoczesna konstrukcja, wzniesiona przez szwajcarsko-austriackie konsorcjum kosztem 18 mln dolarów. Wagoniki poruszają się z prędkością 36 km na godzinę. Trasę w jedną stronę pokonują w 15 minut. W najwyższym punkcie wagoniki znajdują się na wysokości 320 m. Zakwaterowanie w hotelu w Goris, obiadokolacja z muzyką na żywo i nocleg.
Jedną z najdawniejszych historii winiarskich stanowi biblijna opowieść o Noem, którego arka po potopie osiadła na górze Ararat (która historycznie rzecz ujmując należała kiedyś do Armenii, dziś leży po stronie tureckiej). Noe po opuszczeniu arki zszedł z góry i rozpoczynając nowe życie zasadził pierwsze winnice. Dolina Araratu długo zwana była krainą wina. W Armenii klimat jest suchy i kontynentalny, z niedużą ilością opadów. Na południu jest bardziej sucho, pustynnie, więcej zieleni znajduje się w północnej części kraju. Winnice rosną na wysokości między 500-1500 m n.p.m.

5. dzień: po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu w Goris i niedługi przejazd na zwiedzanie „Zorats Karer” – prehistorycznego obserwatorium astronomicznego Karahundż, datowanego na IV-V tysiąclecie p.n.e. Przez przełęcz Selim na wysokości 2410 m zatrzymamy się w karawanseraju, gdzie parkowały karawany podążające średniowiecznym „Jedwabnym szlakiem”. Karawanseraje były budowane na szlakach handlowych mniej więcej co 40 kilometrów. Wynikało to z tego, że tyle może przebyć od wschodu do zachodu słońca objuczony wielbłąd.
Przejazd na północ szosą okalającą jezioro Sevan do miasta Noratus, gdzie zobaczymy cmentarz ormiański z największym skupiskiem chaczkarów (kamienne stele z wykutymi na nich krzyżami i bogatą ornamentyką. Są to tradycyjne ormiańskie płyty wotywne poświęcane ważnym wydarzeniom lub ludziom). W 2010 roku wpisane zostały na listę UNESCO. Zwiedzanie klasztoru Sevanwank pięknie wznoszącego się na półwyspie na jeziorze Sevan – największym w Armenii i całego Kaukazu, a zarazem jednym z największych wysokogórskich jezior świata. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu w Jermuk, Sevan lub Dilidżan.

6. dzień: śniadanie w hotelu. Przejazd na zwiedzanie kurortu Dilidżan, okolicy oraz klasztorów Haghartsin i Goszawank. Obiadokolacja w miejscowej restauracji z przepięknym widokiem na góry, w pobliżu klasztoru. Przejazd przez miasto Aparan położone przy szosie M3 łączącej Erywań z miastem Wanadzor. Powrót do stolicy, nocleg w hotelu.
W pobliżu miasta Aparan na skalistym zboczu góry powstało jedyne w swoim rodzaju muzeum Aibuben Park (park alfabetu), poświęcone stworzonemu przez mnicha Mesropa Masztoca alfabetowi ormiańskiemu. Wokół pomnika Masztoca ustawiono 36 znaków alfabetu dwumetrowej wysokości liter wyciętych z płyt kamiennych.

7. dzień: po śniadaniu wyjazd do regionu Aragatsot na zwiedzanie ruin zamku Amberd (X-XII wiek), wzniesionego na wysokości 2300 m w drodze na szczyt góry Aragac, najwyższego wzniesienia Armenii (4900 m). Amberd jest widowiskowym przykładem średniowiecznej architektury ormiańskiej, a zarazem jednym z nielicznych zachowanych do tej pory zamków z epoki feudalnej (tylko w przypadku, jeśli droga będzie otwarta). Przejazd do miasta Eczmiadzyn /Vagharshaapat/, nazywanego Watykanem Ormian – duchowego centrum Armenii, siedziby katolikosa. Zwiedzanie kościołów św. Hripsime i św. Gajane oraz najważniejszej katedry wybudowanej przez św. Grzegorza Oświeciciela. W drodze powrotnej do Erywania zwiedzanie ruin katedry Zwartnoc z VII wieku zrujnowanej przez trzęsienie ziemi lub przez najazd Arabów. Kompleks katedralny w Eczmiadzynie i ruiny katedry w Zwartnoc zostały wpisane na listę UNESCO. Obiadokolacja w restauracji i nocleg w hotelu w Erywaniu.

8. dzień: śniadanie w hotelu, dzień wolny na własne potrzeby, wizyta w miejscach, które się najbardziej podobały lub zostały w programie pominięte, wypad na bazar miejski, wizyta na Wernisażu, celem nabycia najróżniejszych pamiątek. Pożegnalna obiadokolacja, nocleg.

9. dzień: nocny transfer na lotnisko i wylot do Warszawy o godzinie 4:20. Planowany przylot w niedzielę 23 października o godzinie 6:30.

CENA (*) 1770 zł + ok. 600 dolarów zawiera m.in.:

  • przeloty na trasie Warszawa-Erywań-Warszawa,
  • zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w hotelach ***,
  • śniadania i obiadokolacje; lokalne przekąski; napoje podczas podróży, również alkoholowe – wino i tutowka,
  • transport klimatyzowanym busem przez wszystkie dni (w planie 12 z 13 regionów Armenii);
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
  • opłatę kolejki linowej,
  • przejazd dżipami lub ciężarówką do symfonii kamieni,
  • opłatę lokalnych przewodników z językiem polskim.

*) może ulec zmianie w przypadku wzrostu: cen biletów lotniczych i opłat za bagaże rejestrowane, kursu walut, kosztów transportu i zakwaterowania, opłat urzędowych, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, podatków lub opłat lotniskowych oraz innych.

ZOFIA BARTOSIK-WŚCIUBIAK

Urodzona w 1956 roku, absolwentka Filologii Rosyjskiej na Uniwersytecie Łódzkim w 1980 roku. Pracowała m.in. w biurach podróży Orbis, Juwentur, a przez 18 lat w Urzędzie Marszałkowskim. Pilotem wypraw i wycieczek jest od 1979 roku. Główne kierunki to kraje byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz Europa południowa. W szczególności upodobała sobie Gruzję, Armenię, Uzbekistan, Kazachstan, a także Kamczatkę i Bajkał.

W 2010 roku rozpoczęła współpracę z Kołem Podróżników Polskiej Agencji Prasowej, a z początkiem 2018 roku z klubem Polskie Himalaje. Największym i niezmiennym powodzeniem cieszy się wycieczka objazdowa po Gruzji z jej autorskim programem. Dotychczas pojechało z Zofią blisko 100 osób. Wszystkie wróciły ogromnie zadowolone. Jej dewiza: najważniejsze, aby ludzie byli usatysfakcjonowani i chcieli jeszcze ze mną podróżować.