ANNAPURNA

Proponowany termin: październik 2023

Jutro należy do ludzi, którzy przygotowują się do niego już dziś…

SOUTH ANNAPURNA SANCTUARY TREKKING

Trekking do Południowego Sanktuarium Annapurny to jeden z najbardziej fascynujących trekkingów w Nepalu. Należy do średnio trudnych i jest nie tylko krótszy, ale i łatwiejszy od tego do bazy pod Mount Everestem. Dziesięciodniowa, bardzo urozmaicona wędrówka dostarcza nam wspaniałych wrażeń i zachwytów nad pięknem natury; pozwala zapoznać się nie tylko z widokiem himalajskich olbrzymów, ale i z lokalnym kolorytem nepalskiej wsi oraz kultury.

Podczas marszu zobaczymy kilkadziesiąt siedmio- i sześciotysięcznych szczytów, a wiele z nich uważanych jest za najpiękniejsze w Himalajach. Ukoronowaniem będzie widok wspaniałego masywu Annapurny i jej trzykilometrowej ściany południowej.

Annapurna (8091 m) zapisała się w historii wspinaczek jako pierwszy zdobyty ośmiotysięcznik. Pionierami byli Francuzi Maurice Herzog i Louis Lachenal, którzy ulegli ślepocie śnieżnej, a ponadto sukces przypłacili poważnymi odmrożeniami i w konsekwencji amputacjami. Było to w roku 1950, tuż po otworzeniu się Nepalu dla himalajskich wypraw. Kolejnego wejścia na główny wierzchołek dokonała dopiero po 20 latach wyprawa angielska pod kierownictwem Chrisa Boningtona. Droga, trzykilometrowym południowym urwiskiem do dzisiaj uchodzi za jedną z najtrudniejszych.

Polacy zapisali się w historii tego masywu nową drogą południową ścianą na Annapurnę Środkową (8051 m). Była to wyprawa zakopiańska w roku 1981. Pierwsze wejście polskie na główny wierzchołek Annapurny (8091 m) było zarazem pierwszym wejściem zimowym na ten szczyt, na którym 3 lutego 1987 roku stanęli Jerzy Kukuczka i Artur Hajzer.

Trekking do Południowego Sanktuarium Annapurny to nie tylko piękne widoki, ale i spotkanie z nepalską kulturą oraz historią światowego himalaizmu. Serdecznie zapraszam, ja tam się wybieram – Leszek Cichy.