UZBEKISTAN z Zofią Bartosik – Wściubiak

Proponowany termin: jesień 2024

Taszkient – Urgencz – Chiwa – Buchara – Nawoi – Samarkanda – Shahrisabz – Kitob – Samarkanda – Taszkient

Położenie geograficzne sprawia, że w Uzbekistanie panuje klimat kontynentalny, charakteryzujący się krótką i bardzo mroźną zimą, wczesną wiosną, długim gorącym latem i przyjemną, ciepłą jesienią. Uzbekistan ma 300 dni słonecznych w roku, średnie temperatury w lipcu wahają się od 30 do 35°C, a powyżej 40°C nie są rzadkością. Charakterystyczna dla tego regionu jest również niska wilgotność powietrza.

Uzbekistan to miejsce owiane mistyczną aurą wschodu. Kraj ten wchodzący do niedawna w skład ZSRR był kiedyś jednym z najbogatszych, najpotężniejszych i najbardziej rozwiniętych na świecie. Tamerlan (panujący w latach 1370-1405), znany też jako Timur Chromy, zainwestował całe swoje złupione bogactwo w rozwój tej właśnie ziemi – sprowadził wielkich budowniczych, by stworzyli piękne meczety, madrasy i pałace. Wiele z tych klejnotów architektury, wśród pustynnego piasku, dotrwało do dziś. To dlatego Uzbekistan jest krajem z ogromną liczbą zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tamerlan zostawił po sobie przepiękną stolicę imperium – Samarkandę, o której z zachwytem pisał Ryszard Kapuściński.

PROPONOWANY PROGRAM (pilotem i przewodnikiem będzie Zofia Bartosik-Wściubiak)

Dzień 1. nocny lot z Warszawy do Taszkientu.

Dzień 2. przylot do jednego z największych miast Azji Centralnej, liczącego ponad 2000 lat, zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 1966 roku i okres radziecki. Transfer do hotelu, wypoczynek, zwiedzanie z przewodnikiem.

Dzień 3. transfer na lotnisko krajowe. Przelot 1300 km do Urgenczu, miasta urodzenia Anny German, przejazd do Chiwy ok. 35 km. Zwiedzanie 3-4 godz. pierwszej części unikatowego glinianego starego miasta liczącego 2,5 tysiąca lat, otoczonego murem o długości ponad 2 km.

Dzień 4. dalsze zwiedzanie Chiwy. Czas wolny na zakupy na oryginalnym bazarze. Po południu wyjazd do Buchary ok. 520 km wzdłuż rzeki Amu-daria, która jest naturalną granicą z Turkmenistanem. Zobaczymy liczne pola bawełny, czerwoną pustynię Kyzył-kum, piaszczystą, miejscami gliniastą i kamienistą rozciągającą się w Uzbekistanie i Kazachstanie, na Nizinie Turańskiej, między rzekami Amu-daria i Syr-daria a Jeziorem Aralskim. Już w V w. p.n.e. do XV w. tędy przemieszczały się karawany Jedwabnego Szlaku. W ciągu ostatnich lat zbudowano nowoczesną autostradę betonową długości ponad 350 km. Postoje w najciekawszych miejscach widokowych.

Dzień 5. zwiedzanie Buchary i okolic. W planach m.in.: zespół architektonicznego Poi-Kalon z widocznym w każdym miejscu minaretem z XI wieku,  medresy Ulugh Beg z XV wieku i Abdul-Aziz Khan z XVII, kompleks Lyabi Hauz z medresą Kukeldasz oraz dawną rezydencją derwiszów Kanaka, meczety Juma i Bolo-Hauz z drewnianymi kolumnami, cytadela Ark – dawna rezydencja emirów Buchary, mauzoleum Chaschma-Ajub ze źródełkiem o cudownych właściwościach. Przejazd do mauzoleum Samonidów z IX wieku uznawanego za jedną z najpiękniejszych architektonicznie budowli muzułmańskich, wizyta w niewielkiej medresie o czterech minaretach – Chor Minor oraz na miejskim bazarze.

Dzień 6. przejazd ponad 300 km do jurty na pustyni Kyzył-kum przez Navoi – przemysłowe miasto powstałe w 1958 roku i starożytną Nurotę założoną w 327 roku p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego. Pozostałości jego wojskowej twierdzy są nadal widoczne. System zaopatrzenia w wodę z tamtego okresu jest do dziś częściowo wykorzystywany. Nocleg w okolicach Nuroty w jurtach 2-3-4 osobowych z pełnym wyposażeniem. Ogólna łaźnia z zimną wodą, osobny budynek z toaletami. Przeżycia niebywałe… Występ zespołu muzyczno-wokalnego, miejscowy folklor przy ognisku.

Dzień 7. przejazd na wielbłądach, potem busem 280 km do Samarkandy. Zakwaterowanie po południu w hotelu, spacer po mieście. Zwiedzanie rozłożone na dwa dni: mauzoleum, miejsca spoczynku Amira Timura – Tamerlana, najbliższych i jego następców. Plac Registan – najpiękniejszy i najważniejszy kompleks otoczony trzema imponującymi medresami z XV-XVII wieku – Ulugh Beg, Tillia Kori i Shir Dor. Wizyta w meczecie z XV wieku Bibi Khanum – najukochańszej żony Amira Timura. Spacer aleją monumentalnych nagrobków, czyli mauzoleum Timurydów w nekropolii Shahi Zinda z IX-XX wieku. Fakultatywnie możliwość wizyty w wytwórni koniaków, nalewek i win.

Dzień 8. dalsze zwiedzanie Samarkandy – obserwatorium Ulugh Bega, przejazd na wzgórze Afrosiab – miejsce wykopalisk archeologicznych, muzeum.

Dzień 9. wyjazd na trasę długości ponad 300 km na zwiedzanie miasta Shakhrisabz, założonego przez Greków w III wieku p.n.e. Tu 9 kwietnia 1336 roku urodził się bohater narodowy Uzbekistanu – Timur Chromy zwany też Tamerlanem. Przeprawa przez przełęcz Takhtakaracha (1786 m) krętą szosą w górach. Powrót do Samarkandy. Na życzenie grupy wizyta na polskim cmentarzu w miejscowości Kitob – są tam pochowani żołnierze Armii Andersa, którzy przez Uzbekistan opuszczali ZSRR. Nasi rodacy, chcący walczyć o niepodległość ojczyzny, ginęli od malarii daleko od rodzinnych stron.

Dzień 10. po śniadaniu lub w południe wyjazd do Taszkientu. Długość trasy 300 km. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny – możliwość wizyty na bazarze Chorsu.

Dzień 11. transfer na lotnisko, odlot do Warszawy.

ORIENTACYJNA CENA (*) dla grupy liczącej ok. 20 osób, sporządzona na dzień 15 sierpnia 2022 roku, ok. 4200 zł + 970 USD zawiera m.in.:

 • przeloty na trasie Warszawa-Taszkient-Warszawa oraz Taszkient-Urgencz,
 • noclegi w hotelach (10) i jeden w jurcie,
 • śniadania i obiadokolacje,
 • przejazdy busem lub autokarem (w sumie ok. 2000 km),
 • opłaty przewodników z językiem polskim lub rosyjskim (tłumaczenie przez pilota),
 • bilety wstępu do obiektów muzealnych, przejażdżka na wielbłądach, inne atrakcje,
 • ubezpieczenie NW i KL oraz od przypadków losowych uniemożliwiających odbycie podróży,
  logistykę wyprawy, przygotowanie i realizację, opłatę rezerwacyjną,

  (*)  może ulec zmianie w przypadku wzrostu: cen biletów lotniczych i opłat za bagaże rejestrowane, kursu walut, kosztów transportu i zakwaterowania, opłat urzędowych, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, podatków lub opłat lotniskowych oraz innych.