INDIE-NEPAL

DELHI – PERŁY RADŻASTANU – WARANASI
Mają tak niewiele, a są szczęśliwi. Biednie tam, ale wesoło.


TERMIN: październik – listopad

Indie – kraj wielu kultur i religii, subkontynent różnorodnych krajobrazów, wachlarz kolorów, smaków i zapachów. Państwo-legenda, a o niewielu na świecie można tak powiedzieć. Magia i wyjątkowość tego miejsca od dawna urzeka podróżnych. Na pewno Indie można kochać, bądź nienawidzić, ale nie można pozostać wobec nich obojętnym.

Pobyt rozpoczniemy w tętniącym życiem Delhi, po czym przeniesiemy się na pustynny Radżastan. Dojedziemy do jego stolicy – Dżajpuru oraz imponującego Amber Fortu. W Agrze zwiedzimy jeden z najsłynniejszych na świecie pomników miłości – Tadż Mahal. Kolejnym przystankiem będzie Waranasi – to tam wielu Hindusów wrzuca prochy swych zmarłych w odmęty Gangesu. Z tego miasta jest 500 km do Katmandu. Przejazd autokarem potrwa cały dzień.

Grupę poprowadzi Cezary Borowy, który po opublikowaniu swoich wspomnień w książce „Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach” miał przeświadczenie, że rozliczył się już z przeszłością i zamknął temat. Tak się jednak nie stało.

– Odezwało się wiele osób z tamtej społeczności. Przegadaliśmy mnóstwo wieczorów. Wszyscy w zasadzie prowadzimy normalne życie i pomyślałem, że szkoda, by historie moich przyjaciół przepadły. I tak oto powstała druga książka „Przemytniczki złotych kości” – wspomniał autor.

ORIENTACYJNY PROGRAM

Dzień 1. Wylot z Polski do Delhi: planowana data – 13 października 2023 (piątek)

Dzień 2. Rano lądowanie w stolicy Indii. Przejazd do hotelu. Zwiedzanie – program zależny od czasu, jaki pozostanie.

Dzień 3. Zwiedzanie najważniejszych zabytków Starego Delhi.

Dzień 4. Nowe Delhi. Zwiedzanie Connaught Place i jego okolic, w tym imponującej sikhijskiej świątyni Gurudwara Bangla Sahib.

Dzień 5. Przejazd autokarem do Dżajpuru – stolicy Radżastanu, nazywanej Różowym Miastem (280 km, 5-6 godz. jazdy). Zwiedzanie Pałacu Miejskiego, dla chętnych również Pałacu Wiatrów oraz obserwatorium astronomicznego Jantar Mantar. Nocleg w hotelu.

Dzień 6. Zwiedzanie Amber Fortu (dla chętnych wjazd do fortecy na słoniach dodatkowo płatny).

Dzień 7. Poranny przejazd autokarem z Dżajpuru do Agry (240 km, 4-5 godz. jazdy). Zwiedzanie Tadź Mahal, dla chętnych także Czerwony Fort. Nocny pociąg do Waranasi.

Dzień 8. Przyjazd do miasta boga Śiwy, jednego z najstarszych i najbardziej wyjątkowych miejsc świata. Transfer do hotelu. Jeśli będą pokoje gotowe to chwila na prysznic, a następnie spacer po ghatach. Wieczorem wyjście na hinduistyczną pudżę religijną Gangaaarti, czyli rytuał ognia nad brzegiem Gangesu. Nocleg w hotelu (być może na ghatach).

Dzień 9. Wczesna pobudka. O wschodzie słońca rejs łódką wzdłuż ghatów – schodach ciągnących się przy świętej rzece Ganges. To tu każdego ranka wierni dokonują rytualnych kąpieli, tutaj mają dostęp do sfery boskości uwalniając się z cyklu reinkarnacji. Dalej zwiedzanie muzułmańskiej części miasta. Opcjonalnie wycieczka dla chętnych do Sarnath – świętego miejsca buddyzmu, gdzie Buddha wygłosił swoje pierwsze kazanie.

Dzień 10. Całodzienny przejazd autokarem do Katmandu, zakwaterowaniu w hotelu na Thamelu.

Dzień 11. Relaks i zwiedzanie stolicy Nepalu (może być powrót do Polski, albo trekking pod Annapurnę).

Dzień 12. Przejazd do Pokhary (z przerwami potrwa około 8 godzin). Jeśli czas pozwoli spacer nad jeziorem odbijającym szczyty ośnieżonych gór, wejście na pobliskie wzgórze Sarangkot, by zachwycić się zachodem słońca oraz wspaniałym widokiem na miasto.

Dzień 13. Wczesna pobudka dla tych, którzy chcą zobaczyć wschód słońca ze wzgórza Sarangkot. Po śniadaniu poznawanie Pokhary i okolic, m.in. wycieczka łódką na przeciwny brzeg jeziora do Stupy Pokoju na wzgórzu Anadu wybudowanej w 1973 roku. Godzinna wspinaczka drogą wśród drzew. Im wyżej tym piękniejszy widok na góry. To jedna z 80 stup jakie zostały wybudowane na całym świecie z inicjatywy Nichidatsu Fujii. Japoński mnich od 1947 roku budował stupy pokoju, które miały promować ideę pokoju i jednocześnie przypominać o tragedii II wojny światowej.

W Nepalu znajduje się jeszcze jedna Stupa Pokoju w mieście Lumbini – znanym również z tego, że to właśnie tam urodził się Budda. Wizyta w mega ciekawym Międzynarodowym Muzeum Gór w Pokharze, któremu klub Polskie Himalaje przekazał kilka fotogramów po wystawie w Katmandu w 2018 roku.

Dzień 14. Przejazd lokalnym autobusem do miejscowości Nayapul (Nowy Most) – 1070 m n.p.m. Wędrówka doliną rzeki Bhurungdi Khola i podejście do wioski Tikhedhunga (1490 m) – ok. 5 godzin.

Dzień 15. Kolejne metry w górę. Przez lasy rododendronowe i bambusowe dochodzimy po ok. 6-8 godzinach do Ghorepani (2850 m). Swego czasu tu właśnie odpoczywały karawany konne z Mustangu i tutaj zwierzęta miały dostęp do wody. Stąd też nazwa wioski – w dosłownym tłumaczeniu „woda dla koni”.

Dzień 16. Celem jest wzgórze Poon Hill (3232 m). To jedno z najbardziej malowniczo położonych miejsc w Nepalu. Wyjście na punkt widokowy, spokojnym tempem, zajmuje około 45-60 minut. To bardzo popularne miejsce, z którego ogląda się wschód słońca. Poranne światło rozpala najpierw szczyty, a następnie całe ściany ośnieżonych gór. Już o 4 robi się spory ruch w wiosce. Z każdej lodży wychodzą grupy z latarkami i czołówkami. Z Poon Hill rozpościera się widok na jedną z największych przepaści na Ziemi – deniwelacja pomiędzy szczytem Dhaulagiri (8167 m), a dnem doliny Kali Gandaki wynosi ok. 6000 m.

Wracamy do Ghorepani na śniadanie, po którym maszerujemy 5-7 godzin na nocleg do Tadapani (2590 m). Oprócz przepięknych widoków mamy wąskie doliny, skałki, potoki, gęsty las. Szlak prowadzi początkowo odsłoniętym trawersem na przełęcz Deurali (3100 m). Następnie przez lasy i wodospady szlak zniża się przed samą wioską do około 2500 m, a stromymi schodami dochodzimy do Tadapani położonej w odsłoniętym miejscu z widokiem na Annapurnę Południową (7219 m), Hiunchuli (6441 m) i Machhapuchhare (6993 m).

Dzień 17. Przemierzamy ryżowe pola ponad którymi wznoszą się zaśnieżone szczyty Annapurny Południowej oraz Hiunchuli. Na początku i pod koniec trasy mamy dwa mosty wiszące. Gdy dojdziemy do dużej wioski Chomrong (2171 m) będzie czas na odwiedzenie piekarni słynącej z pysznych szarlotek. Dzień zakończymy w Sinuwa (2340 m) po 7 godzinach spokojnego marszu.

Dzień 18. Po 7-9 godzinach przybliżymy się do naszego celu. Z Sinuwa przez Bamboo – Doban – Himalaya dojdziemy do Deurali (3200 m). Poczujemy wysokogórską atmosferę: dolina rzeki Modi Khola, skalne ściany, wodospady, zlodowacone szczyty z Machhapuchhare (6993 m) i Annapurną III (7555 m).

Dzień 19. Rankiem wyruszymy do Annapurna Base Camp (4130 m), obozu zwanego również Południowym Sanktuarium Annapurny (ok. 4-5 godzin marszu). Przechodząc obok Machhapuchhare Base Camp (3700 m), znajdziemy się w rejonie zlodowaconych szczytów Annapurny III (7555 m), Gangapurny (7455 m) i Tarke Kang (7193 m). Po dojściu na miejsce, co zajmie nam ok. 5 godzin, staniemy na morenie potężnego Południowego Lodowca Annapurny, by podziwiać rozłożone jak w amfiteatrze szczyty pasma Annapurny: Hiunchuli, Annapurna Południowa, Bharha Chuli (7647 m), Annapurna I, Roc Noir (7485 m) i Tare Kang (Glacier Dome). Za plecami będziemy mieli majestatyczną święta górę Nepalczyków – Machhapuchhare. Poczujemy jak Himalaje są blisko nas.

Ogrom Annapurny może zwalić z nóg. Prawie 4000 m różnicy poziomów do szczytu, który jest na wyciągnięcie ręki. O potędze góry świadczą pobliskie czorteny. Annapurna uchodzi we wspinaczce za jeden z najbardziej niebezpiecznych szczytów. Śmiertelność jest na poziomie 40 procent, co jest najwyższym wynikiem spośród wszystkich 8-tysięczników.

Dzień 20. Delektujemy się wschodem słońca obejmującym imponującą ścianę Annapurny, gdy poszczególne fragmenty skał rozpalane są złotymi promieniami. Gdyby wieczorem niebo było zachmurzone to nie należy tracić nadziei, ponieważ często po wschodzie słońca chmury odsłaniają choćby fragmenty gór. Po śniadaniu wędrujemy 6-7 godzin na nocleg do Bamboo (ok. 2300 m).

Dzień 21. Przez Sinuwę i Chomrong schodzimy do Jhinu Danda (ok. 1700 m), by odpocząć w termalnych źródłach. Murowane baseny z gorącą wodą znajdują się około 15-20 minut poniżej wioski, bezpośrednio przy brzegu lodowatej Modi Kholi. Trasa do przejścia wymaga 5-6 godzin.

Dzień 22. Na koniec mamy wędrówkę pośród malowniczych pól uprawnych i tarasów ryżowo-zbożowych. Za plecami będą nam towarzyszyć ośnieżone szczyty, pod którymi dopiero co byliśmy. Z Nayapul autobusem przejedziemy do Pokhary na nocleg.

Dzień 23. Wracamy do Katmandu i odlatujemy do Polski. Planowany przylot 5 listopada.

KOSZT SZACUNKOWY PROGRAMU NA TERENIE INDII (sporządzony na podstawie cen na koniec lipca 2022 roku): ok. 480 USD. Zawiera przede wszystkim:

  • zakwaterowanie w hotelach (bez śniadań, bowiem zazwyczaj nie są akceptowane przez Europejczyków);
  • przejazdy: pociągiem z Agry do Waranasi – klasa sypialna klimatyzowana oraz busami zgodnie z programem;
  • bilety wstępu do obiektów: Tadź Mahal, Pałac Miejski w Dżajpurze, Amber Fort;
  • koszt dwóch przejazdów łodziami w Waranasi;
  • ubezpieczenie KL i NNW;
  • opiekę polskiego pilota.

Koszt trekkingu do Sanktuarium Annapurny w zakładce ANNAPURNA.