EVEREST DLA KAŻDEGO

Film „Everest dla każdego” to pokłosie rekordowego pod względem logistycznym przedsięwzięcia jakim była wyprawa trekkingowa do bazy pod Górę Gór w październiku 2018 roku. W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ponad 400 osób zamieszkałych w 100 miejscowościach od Bałtyku po Tatry, a także poza granicami kraju, spełniało swoje marzenia, dedykując wysiłek także tym, którzy w górach wysokich zostali na zawsze.

Wśród uczestników byli wyjątkowi himalaiści, jak Leszek Cichy, Rafał Fronia, Dariusz Załuski czy „gwiazda Katmandu” Anna Czerwińska, podróżnicy, ratownicy górscy, utytułowani sportowcy – medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy (m.in. żeglarka deskowa Zofia Klepacka, rekordzista Polski w biegu na 400 m przez płotki Marek Plawgo, czterokrotny zwycięzca Tenzing Hillary Everest Marathon Robert Celiński), wybitni lekarze różnych specjalności, duchowni, uczniowie z rybnickiej szkoły społecznej im. Jerzego Kukuczki wraz z rodzicami i „zwykli” ludzie. Był to więc faktycznie Everest dla każdego.

W sumie operatorzy zarejestrowali ponad 20 godzin materiału, z którego powstały dwa filmy: w wersji kinowej (71 minut) oraz domowej (4 h) dla wszystkich uczestników wyprawy. Tę wersję może obejrzeć każda osoba wysyłając zamówienie na adres:  polskiehimalaje@tlen.pl

Po prapremierowych pokazach filmu w 2019 roku na różnych festiwalach i w kilkunastu miastach uwzględnione zostały w ostatecznej wersji najbardziej trafne uwagi widzów. Takiej możliwości w Polsce jeszcze nie było, aby współreżyserem mogła się poczuć każda osoba. W filmie zawarto również jesienną wyprawę trekkingową Lhotse 2019 w 30. rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki oraz otwarcie Memoriału Polskich Himalaistów w przepięknie położonej miejscowości Namcze Bazar na wysokości 3500 metrów. Nad ostatecznym “obrazem” czuwał Adrian Dmoch – filmowiec, fotograf, art director.

W 2017 roku zrealizował swój pierwszy długometrażowy film dokumentalny „Chasing the Breath” (“W pogoni za oddechem”), którego jest reżyserem, autorem zdjęć i montażystą. Film był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach, zdobył też liczne nagrody za granicą (m.in. w Czechach, Pakistanie, Peru, na Węgrzech). We wrześniu 2018 roku ukończył drugi film dokumentalny “RunCamino” o przebiegnięciu Camino del Norte (Północna Droga św. Jakuba; prowadzi z Irun w Kraju Basków do Santiago de Compostela w Galicji), za który otrzymał m.in. nagrodę na festiwalu Adrenalinium w Żywcu.

„Everest dla każdego” – film dokumentalny.
Reżyseria: Adrian Dmoch.
Współpraca: Maciej Bieliński i Janusz Kalinowski.
Zdjęcia: Adrian Dmoch, Robert Kielak, Dariusz Załuski.
Montaż: Maciej Bieliński.
Konsultacja: Leszek Cichy, Janusz Kalinowski.
Produkcja: Polska 2020, czas projekcji: 71 minut.
Dystrybutor: KALIKO z siedzibą w Krakowie – tel. 784 400 502.

LINKI DO ZWIASTUNÓW