BAJKAŁ z Zofią Bartosik-Wściubiak

Proponowany termin: czerwiec/lipiec 2022

Bajkał – Małe Morze – Morze Syberii i jego okolice to z nieuzasadnionych przyczyn wyjątkowo drogie miejsce na ziemi. Jezioro jest kapryśne, bardzo istotną rolę dla bezpieczeństwa odgrywają warunki atmosferyczne; w przypadku złej pogody niektóre punkty programu mogą zostać zmienione, zamienione lub odwołane. 

PROPONOWANY PROGRAM (pilotem i przewodnikiem będzie Zofia Bartosik-Wściubiak) 

Dzień 1. wylot z Warszawy do Moskwy. Transfer na dworzec  Jarosławski, pozostawienie bagaży w przechowalni. Jeśli czas pozwoli zwiedzanie stolicy metrem i pieszo z pilotem i przewodnikiem do późnego wieczoru. Zobaczymy ciekawsze stacje metra, Plac Czerwony, Mauzoleum Lenina, baszty i mury Kremla, GUM – dawny radziecki dom towarowy, teraz wyjątkowo ekskluzywny i drogi, Teatr Wielki (Bolszoj) i wszystko na co wystarczy czasu i sił – wypoczniemy w pociągu. Kolacja w restauracji. Odjazd koleją transsyberyjską około północy do Irkucka.

Dzień 2-4. na trasie postoje od kilku do kilkudziesięciu minut – trzy lub cztery razy na dobę, podczas których można kupić przez okno pociągu jedzenie, czasem na peronie od sprzedających je osób (owoce, ryby, pieczone ziemniaki, kurczaki, gotowe dania obiadowe, pierogi, piwo i alkohol) lub w bufetach dworcowych. W pociągu jest także wagon restauracyjny, ale bardzo drogi, a w każdym wagonie całą dobę jest wrzątek. Można również korzystać z płatnego prysznica w pociągu lub na dworcach.

Dzień 5. przyjazd po południu lub wieczorem do Irkucka – nazwa od rzeki Irkut, która w granicach miasta uchodzi do Angary. Transfer do hotelu, kolacja, nocleg, ewentualnie spacer.

Dzień 6. zwiedzanie stolicy Syberii wschodniej, m.in. Plac Grafa Speranckiego (za czasów radzieckich pl. Kirowa),  Muzeum Dekabrystów, Muzeum Krajoznawcze, zabytkowe świątynie – cerkiew Zbawiciela, polski kościół Wniebowzięcia NMP, jednocześnie sala koncertowa Filharmonii Irkuckiej. Podczas city tour Moskiewskie Wrota, pomnik Aleksandra III, pomnik Pionierów Syberii z pięknym widokiem na zlewisko rzek, obejrzymy także charakterystyczną dla Syberii starą drewnianą zabudowę miasta. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 7. rano transfer na dworzec. Całodzienna wycieczka starą parową koleją „Okołobajkałką”, biegnącą ok. 70 km po skalistym brzegu, przez 39 tuneli, mostów i 50 galerii. Zdążymy pieszo zbierać grzyby i podziwiać przyrodę.  Obiad w barze, w trakcie przerwy nad brzegiem jeziora zawierającego 20 % zasobów słodkowodnych Ziemi. Wieczorem przyjazd do portu Bajkał, przeprawa promem do Listwianki, kolacja, nocleg. 

Dzień 8. po śniadaniu zwiedzanie Listwianki, najbardziej znanej miejscowości nad Bajkałem, pięknie położonej w miejscu, gdzie Angara (jedyna rzeka) wypływa z jeziora. To miejsce nigdy nie zamarza, z czego korzystają zimujące tu ptaki. Wyjazd do Irkucka, po drodze zwiedzanie skansenu prezentującego najstarsze zabytki architektury i kultury ludów zamieszkujących tereny nad Bajkałem w Talcy. Zobaczymy drewniane fortyfikacje, domy, szkołę, cerkiew. Wiele zabytków zostało uratowanych przed zalaniem po spiętrzeniu wód rzeki Angary. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 9. rano wyjazd busem z Irkucka – do pokonania około 300 km. Celem jest wyspa Olchon na Bajkale. Po drodze zobaczymy symboliczny pomnik bradiagi (podróżnika, włóczęgi) i panoramę wyspy. Kolacja, zakwaterowanie w bazie turystycznej. Noclegi  z toaletami typu „sławojka” na zewnątrz i prysznicem na terenie.

Olchon jest największą z bajkalskich wysp. Długa na 72 km, szeroka na 15 km, zadziwia rozmaitością krajobrazu – stepy, skały, lasy, jeziora, plaże. Olchon to święta wyspa szamanizmu, to miejsce pamiętające też mroczne radzieckie czasy. Znajdował się tutaj łagier, którego więźniowie łowili i przerabiali bajkalskie ryby także dla potrzeb armii w trakcie wojny.

Dzień 10. zwiedzanie najciekawszych miejsc Olchonu – 80 km. Dojazd gazikami na przylądki Sagan-Chuszun i Koboj (w języku buriackim oznacza kieł) na północnym krańcu wyspy. Z wysokich skał tego najbardziej wysuniętego na północ fragmentu wyspy zobaczymy strome klify opadające do błękitnej wody Bajkału, wielobarwne skały, wydmy, lasy, przy odrobinie szczęścia zobaczyć można pływające w pobliżu nerpy. Na turystów czeka piknik – przygotowana na ognisku zupa rybna ucha i parzona z miejscowych traw herbata – iwanczaj. Powrót do bazy noclegowej, kolacja. Możliwość skorzystania z rosyjskiej bani (fakultatywnie).

Dzień 11. rano wyjazd na zwiedzanie Chużyru, spacer do góry Szamanki, wizyta w Muzeum Buriackim, obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 12. po śniadaniu wyjazd z Olchonu do Wierszyny, polskiej wsi. Do dziś mieszkają w niej potomkowie emigrantów z Małopolski, którzy w 1910 roku przybyli tutaj szukać dobrego życia. Rewolucja październikowa nie pozwoliła im zrealizować marzeń. Nie zostali nawet zawiadomieni o możliwości powrotu do Polski po wojnie. Spacer po wsi: kościół, cmentarz, dom polski, spotkanie z mieszkańcami, obiad przygotowany przez miejscowe gospodynie. Wieczorem powrót busem do Irkucka. Zakwaterowanie w hotelu (możliwość zmiany miejscowości na mniej patriotyczną, a równie ciekawą).

Dzień 13. transfer na lotnisko, wylot z Irkucka do Moskwy i dalej do Warszawy.

ORIENTACYJNA CENA (*) dla grupy liczącej ok. 15 osób na dzień 1 grudnia 2019 roku ok. 9500 zł – 10 500 zł

zawiera m.in. bilety samolotowe Warszawa-Moskwa-Irkuck-Moskwa-Warszawa, ubezpieczenie biletów lotniczych od przypadków losowych uniemożliwiających odbycie podróży, obsługę obejmującą m.in. logistykę wyprawy, przygotowanie i realizację, opłatę rezerwacyjną, bilety na kolej transsyberyjską z miejscami w wagonie sypialnym, opłata za przechowanie bagażu, noclegi w hotelach, turbazie, hostelach, wyżywienie – dwa posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje lub obiady; w pociągu własny prowiant, transport (bus, kolej, statki, metro), transfery z lotnisk i na lotniska, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, koszty przewodnika polskiego na całej trasie i lokalnych

(*)  może ulec zmianie w przypadku wzrostu: cen biletów lotniczych i opłat za bagaże rejestrowane, kolejowych, kursu walut, kosztów transportu i zakwaterowania, opłat urzędowych, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, podatków lub opłat lotniskowych oraz innych.

ZOFIA BARTOSIK-WŚCIUBIAK

Urodzona w 1956 roku, absolwentka Filologii Rosyjskiej na Uniwersytecie Łódzkim w 1980 roku. Pracowała m.in. w biurach podróży Orbis, Juwentur, a przez 18 lat w Urzędzie Marszałkowskim. Pilotem wypraw i wycieczek jest od 1979 roku. Główne kierunki to kraje byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz Europa południowa. W szczególności upodobała sobie Gruzję, Armenię, Uzbekistan, Kazachstan, a także Kamczatkę i Bajkał.

W 2010 roku rozpoczęła współpracę z Kołem Podróżników Polskiej Agencji Prasowej, a z początkiem 2018 roku z klubem Polskie Himalaje. Największym i niezmiennym powodzeniem cieszy się wycieczka objazdowa po Gruzji z jej autorskim programem. Dotychczas pojechało z Zofią blisko 100 osób. Wszystkie wróciły ogromnie zadowolone. Jej dewiza: najważniejsze, aby ludzie byli usatysfakcjonowani i chcieli jeszcze ze mną podróżować.