KILIMANDŻARO z Leszkiem Cichym

Proponowany termin: 3-16.06. 2020

Kilimandżaro – najwyższa góra w Afryce oraz miejsce, gdzie uczestnicy pokonają pieszo 80 km, przejdą przez tropikalny las deszczowy, wrzosowiska, pustynię, tundrę, śnieżne połacie i obok lodowców – a wszystko to niemal na równiku, po to, aby dotrzeć do wierzchołka Uhuru Peak na wysokość 5895 m. Na szczyt prowadzi kilka tras. Wyprawa prowadzona przez Leszka Cichego, alpinistę, pierwszego zimowego zdobywcę Everestu i zdobywcę Korony Ziemi, podążać będzie szlakiem Marangu. To najbezpieczniejsza droga  prowadząca na i z Kilimandżaro. Noclegi w schroniskach, co chroni od możliwych nocnych opadów i daje szansę na wysuszenie rzeczy w razie deszczu w dzień, w czasie podejścia.

UWAGA! Wejście tą drogą na Kilimandżaro nie wymaga umiejętności wspinaczkowych. Dobra kondycja daje większą przyjemność i pewność zdobycia szczytu. Temperatury  wahają  się  od 25ºC na  dole do minus 8ºC w nocy na górze.

PROPONOWANY PROGRAM (pilotem i przewodnikiem będzie Leszek Cichy)

Dzień 1. wylot z Warszawy do Kilimandżaro Airport (Tanzania). Godzinny transfer do hotelu w Aruszy (suahili i ang. Arusha). Pokoje dwuosobowe.

Dzień 2. po śniadaniu trzygodzinny przejazd do bram Parku Narodowego Kilimandżaro. Po rejestracji trzygodzinny marsz przez las tropikalny do chaty Mandara, położonej na wysokości 2720 m. Kolacja i nocleg. W drodze na szczyt cztero lub sześcioosobowe drewniane chaty.

Dzień 3. na początek dwugodzinny marsz przez dżunglę, dalej trzygodzinny przez wrzosowiska. Nocleg w chacie Horombo. Wysokość 3720 m.

Dzień 4. przeznaczony na aklimatyzację. Po późniejszym śniadaniu ruszamy w boczną dolinę w kierunku krateru Mawenzi. Dochodzimy do wysokości 4200-4300 m. Po odpoczynku wracamy na lunch i kolacje do Horombo Hut.

Dzień 5. marsz do schroniska Kibo Hut przez zamglony, księżycowy krajobraz wielkiego pustynnego siodła między kraterami Mawenzi i Kibo. Osiągamy wysokość 4680 m. Kolacja i wcześniejsza pora na sen.

Dzień 6. zaraz po północy rozpoczynamy marsz na szczyt i po pięciogodzinnym podejściu osiągamy brzeg krateru Kibo-Gillman`s Point (5681 m). Stamtąd powoli kontynuujemy marsz. Wraz ze wschodzącym słońcem powinniśmy osiągnąć ostateczny cel – Uhuru Peak (5895 m). Ze szczytu schodzimy do Kibo Hut na lunch i potem na nocleg do Horombo Hut.

Dzień 7. po śniadaniu dochodzimy w 4-5 godzin do bram parku. Transfer do hotelu w Aruszy. Uroczysta kolacja. Wręczenie certyfikatów zdobycia szczytu.

Dzień 8. relaks w Aruszy, zwiedzanie miasta, wizyta na afrykańskim bazarze, zakupy masajskich pamiątek. Po lunchu wyjeżdżamy z hotelu na lotnisko – Kilimandżaro Airport. Po drodze zaglądamy na polski cmentarz w sercu Afryki, położony w miasteczku Tangeru.

W czasie II wojny światowej w Tengeru powstały osiedla dla polskich uchodźców, przez które w latach 1942–1950 przeszło ok. 5 tys. Polaków. Do obozu trafiali Sybiracy, którym udało się wydostać z sowieckich łagrów i miejsc zesłania, a następnie opuścić ZSRR wraz z Armią Andersa. Kobiety, dzieci oraz mężczyźni niezdolni do służby wojskowej trafili do obozów przejściowych, następnie wyruszyli w dalszą tułaczkę, m.in. do Afryki Wschodniej. Z tymczasowego miejsca pobytu w Iranie, następnie w Indiach przesiedlono ponad 18 tys. Polaków.

Dzień 9. przylot do Warszawy. Koniec fascynującej przygody.

ORIENTACYJNA CENA (*) dla grupy liczącej ok. 12 osób na dzień 20 czerwca 2019 roku to około 4200 zł + około 2100 USD + opłata wizowa (na lotnisku) 50 USD.

Cena zawiera m.in. przeloty wraz z opłatami paliwowymi i lotniskowymi, ubezpieczenie biletów lotniczych od przypadków losowych uniemożliwiających odbycie podróży, obsługę obejmującą m.in. logistykę wyprawy, przygotowanie i realizację, opłatę rezerwacyjną, transfery z/na lotnisko w Aruszy, transport do/z bram Parku Kilimandżaro, koszt noclegów, pełne wyżywienie podczas całego wyjazdu, opłaty wstępu na Kilimandżaro i do parku narodowego, tragarzy, opiekę polskiego przewodnika, apteczkę i leki. Opłata wizowa płatna jest gotówką na lotnisku.

(*)  może ulec zmianie w przypadku wzrostu: cen biletów lotniczych i opłat za bagaże rejestrowane, kursu walut, kosztów transportu i zakwaterowania, opłat urzędowych, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, podatków lub opłat lotniskowych oraz innych.

UWAGA! Dla chętnych do dłuższego pobytu dodatkowe dwa dni na SAFARI: na terenie Ngorongoro – obszar chroniony i obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO położony 180 km na zachód od Aruszy na obszarze Crater Highlands w Tanzanii. Obszar bierze swą nazwę od krateru Ngorongoro, dużej wulkanicznej kaldery mieszczącej się w jego obrębie.

Inna możliwość: po zakończeniu wyprawy przelot na Zanzibar na cztery noce na wyspie przypraw – odpoczynek, plaża i nurkowanie na rafach. Dłuższy pobyt do 15 dni – koszt około 3200 USD i trochę droższy bilet lotniczy o ok. 500 zł.

LESZEK CICHY

Urodził się 14 listopada 1951 roku w Pruszkowie. Legendarna postać polskiego himalaizmu. W narodowej świadomości zapisał się jako jeden z dwóch pierwszych ludzi (wraz z Krzysztofem Wielickim), który wszedł zimą na Mount Everest (8848 m). Od tej pory zaliczany jest do grona tzw. Lodowych Wojowników. Jest również pierwszym Polakiem, który skompletował Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Wspinaczkowa pasja nie stanowiła przeszkody, aby mógł rozwijać też inne talenty. Świetnie sprawdził się w roli geodety, pracownika naukowego Politechniki Warszawskiej, a później maklera, finansisty i wyśmienitego przedsiębiorcy.
We współpracy z klubem Polskie Himalaje zasłynął przede wszystkim z Wyprawy Stulecia 2018 do Nepalu oraz kilkunastu wyjazdów na Islandię i do Tanzanii z głównym celem wejścia na Kilimandżaro.