PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • Warszawa Tour
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp
  • image

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

Logo VisitNepal2020Logo2

LHOTSE 1989-2019 TREKKING PAMIĘCI JERZEGO KUKUCZKI

POD  HONOROWYM  PRZEWODNICTWEM  CECYLII  KUKUCZKI

Jerzy Kukuczka - uznawany za jednego z najwybitniejszych alpinistów w historii. Jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów (pierwszy był Reinhold Messner, któremu zajęło to szesnaście lat i cztery miesiące, Kukuczce niespełna osiem lat). 24 października 1989 roku odpadł ze ściany na wysokości 8200 metrów.

W 2019 roku minie 30 lat od jego śmierci. "Jurku, przyjdziemy do Ciebie, z Twoją żoną, Cecylią". 17 lutego 2017 roku, w 37. rocznicę pierwszego na świecie zimowego wejścia na Mount Everest Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego, w ich obecności rozpoczęliśmy przyjmowanie zgłoszeń na wyprawę trekkingową pod Lhotse i Everest z możliwością wspinaczki na Island Peak (6189 m). Liczba miejsc ograniczona w sumie do 100, przy czym w jednej grupie nie będzie więcej niż 14 osób.

Trudno obecnie podać dokładny koszt, możemy jedynie oszacować go w odniesieniu do podobnego trekkingu jaki przygotowujemy na jesień 2018 roku, a to jest 3500-4300 zł i ok. 1700 dolarów, natomiast trochę więcej (ok. 2100 dolarów) w przypadku opcji wspinaczki na Island Peak.

Honorowym liderem trekkingu będzie Cecylia Kukuczka, zaś logistyką w Nepalu zajmie się (tak jak w roku 2018) Marcin Mentel. Wyruszymy z początkiem października 2019 roku, aby w rocznicę śmierci być przy czortenie pamięci trzech polskich himalaistów, którzy zginęli podczas wypraw na ekstremalnie trudną południową ścianę Lhotse. Oprócz Kukuczki byli to:

* Rafał Chołda, który jesienią 1985 roku w trakcie odwrotu z nieudanego ataku szczytowego w zespole z Kukuczką i Ryszardem Pawłowskim odpadł od ściany w niezaporęczowanym terenie śnieżno-skalnym na wysokości 8000 m;

* Czesław Jakiel, lekarz wyprawy z jesieni 1987 roku, który zginął raniony podmuchem fali uderzeniowej lawiny seraków na lodowcu na wysokości 5300 metrów przy podejściu do obozu pierwszego.

Czorten został zbudowany w 2008 roku w miejscu wskazanym przez Krzysztofa Wielickiego. Znajduje się u wejścia do wsi Chuckung, u podnóża południowej ściany Lhotse, gdzie miały miejsce wszystkie trzy wypadki.

Do projektu na rok 2019 włączyliśmy Island Peak, na który należy wykupić pozwolenie. Kombinacja treku do bazy pod Everestem z wejściem na Kalapathar (5643 m), dziką odizolowaną przełęczą Kongma La (5528 m) oraz wspinaczką na Island Peak jest uważana za jedną z najlepszych wypraw trekkingowych w Nepalu dla poszukiwaczy przygód z przepięknymi widokami na panoramę Himalajów.

Dla jednych Island Peak może być prologiem do zdobywania wyższych i ambitniejszych szczytów. Dla innych - spełnieniem marzeń o byciu na wysokości powyżej 6000 metrów w otoczeniu potężnych ośmiotysięczników. Techniczne trudności: wiedza na temat podstawowych zasad wspinaczki zimowej jest konieczna. Trzeba wiedzieć jak posługiwać się rakami oraz czekanem. Będą tam również poręczówki, dlatego ważna jest umiejętność posługiwania się „małpą” oraz „ósemką”.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

rejestracja

k2

Lhotse

EVEREST 1 Cichy - Wielicki

EVEREST 2 Wanda Rutkiewicz

EVEREST 8 – Zawada

zawada

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU