PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • Warszawa Tour
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp
  • image

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

Logo VisitNepal2020Logo2

Artykuły

WYPRAWA TREKKINGOWA LHOTSE 2019 W HOŁDZIE JERZEMU KUKUCZCE

Jerzy Kukuczka jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – wszystkie 14 głównych szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów (pierwszy był Reinhold Messner, któremu zajęło to szesnaście lat i cztery miesiące, Kukuczce niespełna osiem lat). 24 października 1989 roku odpadł od południowej ściany Lhotse będąc na wysokości 8200 metrów.

24 października minie 30 lat od jego śmierci. W hołdzie jednemu z najwybitniejszych alpinistów w historii zorganizowana zostanie wyprawa trekkingowa do bazy pod Lhotse (5700 m), z możliwością wspinaczki na Island Peak (6189 m), a także pod Everest (5364 m).
Kombinacja treku do bazy pod Everestem z wejściem na Kalapathar (5643 m), dziką odizolowaną przełęczą Kongma La (5528 m) oraz wspinaczką na Island Peak jest uważana za jedną z najlepszych wypraw trekkingowych w Nepalu dla poszukiwaczy przygód z przepięknymi widokami na panoramę Himalajów.

Dla jednych Island Peak może być prologiem do zdobywania wyższych i ambitniejszych szczytów. Dla innych - spełnieniem marzeń o byciu na wysokości powyżej 6000 metrów w otoczeniu potężnych ośmiotysięczników. Techniczne trudności: wiedza na temat podstawowych zasad wspinaczki zimowej jest konieczna. Trzeba wiedzieć jak posługiwać się rakami oraz czekanem. Będą tam również poręczówki, dlatego ważna jest umiejętność posługiwania się „małpą” oraz „ósemką”.
Liczba miejsc ograniczona w sumie do 100, przy czym w jednej grupie nie będzie więcej niż 12-14 osób. Dokładny koszt zależy od różnych uwarunkowań oraz kursu walut. Według szacunkowych obliczeń dokonanych na koniec 2018 roku wynosi on ok. 4300 zł i ok. 1500 dolarów, natomiast trochę więcej (ok. 1850 dolarów) w przypadku opcji wspinaczki na Island Peak.

Terminy wpłat:
*** po zakwalifikowaniu kandydata i zawarciu z nim umowy - wpłata złotówkowa (luty-marzec),
*** wpłata dolarowa - do końca czerwca pierwsza rata w wysokości 400 USD, pozostała część - najpóźniej do końca września.

Przewidywane daty:
*** z opcją Island Peak – wylot z Warszawy 8-9 października, powrót z Katmandu 30-31 października (dwie grupy) – kierownik Jerzy Natkański;
*** z opcją Lhotse i Everest – wylot z Warszawy 15-16 października, powrót z Katmandu 2-3 listopada (dwie grupy) – kierownik Robert Celiński.

Te grupy spotkałyby się 24 października pod memoriałem Kukuczki. Czorten został zbudowany w 2008 roku w miejscu wskazanym przez Krzysztofa Wielickiego. Znajduje się u wejścia do wsi Chuckung, u podnóża południowej ściany Lhotse, gdzie miały miejsce trzy wypadki. Oprócz Kukuczki zginęli:

* Rafał Chołda - jesienią 1985 roku w trakcie odwrotu z nieudanego ataku szczytowego w zespole z Kukuczką i Ryszardem Pawłowskim odpadł od ściany w niezaporęczowanym terenie śnieżno-skalnym na wysokości 8000 m;

* Czesław Jakiel - lekarz wyprawy z jesieni 1987 roku, został raniony podmuchem fali uderzeniowej lawiny seraków na lodowcu na wysokości 5300 m przy podejściu do obozu pierwszego.
Po doświadczeniach zebranych z październikowej wyprawy do Katmandu i pod Everest zmodyfikowane zostały zasady udziału w roku 2019:

1) podstawą kwalifikacji będzie opinia lekarza o braku przeciwwskazań do wysiłku fizycznego;
2) ostateczną decyzję o możliwości dołączenia kandydata do wyprawy podejmie w lutym Marcin Mentel - szef ds. logistyki (przed podpisaniem umowy i zakupem biletów lotniczych). Ze wszystkimi kandydatami będą prowadzone indywidualne rozmowy – telefoniczne lub po spotkaniach.

Generalnie nie chodzi tylko o dobre przygotowanie fizyczne i podstawowe obeznanie z górami, ale przede wszystkim o umiejętność współdziałania i współżycia w grupie.

W miarę możliwości każda osoba powinna być obecna na spotkaniu informacyjnym celem wzbogacenia wiedzy. Planujemy je zorganizować w styczniu, lutym i marcu. Informacje publikowane będą na Facebooku. Osoby zainteresowane proszone są o przesyłanie zgłoszeń na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zachęcamy również do zapoznania się z opiniami uczestników październikowej wyprawy trekkingowej do bazy pod Everestem, jak również filmami i zdjęciami na stronach www.polskiehimalaje.pl oraz www.facebook.com/PolskieHimalaje/

 

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU