PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • MSWiA
  • Warszawa Tour
  • hurra
  • Aura
  • firma
  • mjp
  • image

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

niepodlegla

Logo VisitNepal2020Logo2

Artykuły

POLSKIE HIMALAJE 2018 W GRONIE NAJWIĘKSZYCH BENEFICJENTÓW FUNDACJI KUKUCZKI

logo Fundacji 1Dzieci Tomasza Mackiewicza, Polskie Himalaje 2018 i Program „Nasze Skały” – największymi beneficjentami wpłat 1% podatku za 2017 rok. Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki dziękuje Darczyńcom, a Polskie Himalaje – w imieniu 95 obdarowanych uczestników wyprawy do Nepalu – za pomoc w realizacji ich marzeń. Kiedy w roku 2013 ujawniono zarys himalajskiego projektu na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, mało kto wierzył w jego powodzenie, jak też w realność przedsięwzięcia zakrojonego na tak wielką skalę.

"Już na początku zaufała nam Fundacja im. Jerzego Kukuczki, która jako pierwsza została wpisana na listę partnerów projektu. I mimo że pozostawała przez następne lata w cieniu blasku innych podmiotów, to zawsze była nam pomocna. Kiedy tylko zaistniała potrzeba konsultacji, zasięgnięcia opinii w natłoku problemów – osoby z fundacji nigdy nie odmówiły” – podkreślił rzecznik projektu Janusz Kalinowski.

I za tę przychylność, wsparcie, dobre słowo – serdecznie dziękujemy członkom rady i zarządu, a w szczególności Andrzejowi Paczkowskiemu, Krzysztofowi Wielickiemu i Jerzemu Natkańskiemu, który jako dyrektor (a także kierownik wielu wypraw w góry wysokie, w tym dwukrotnie na K2) poinformował, że fundacja uzyskała z akcji 1 % podatku za rok 2017 kwotę 441 654,49 zł. „To o 70 procent więcej niż rok temu” – zaznaczył.

Ponad 114 tys. zł dedykowano dzieciom Tomasza Mackiewicza, który zaginął tragicznie na stoku Nanga Parbat w styczniu 2018 roku. Natomiast 58 457 zł darczyńcy wpłacili na Polskie Himalaje 2018, wskazując konkretnie na 95 uczestników. W wyprawie trekkingowej z Lukli do bazy pod Mount Everest udział wzięło ponad 400 osób w 28 grupach, którymi dowodzili m. in. maratończyk Robert Celiński, himalaiści Leszek Cichy, Rafał Fronia czy Dariusz Załuski, a w Katmandu „rządziła” Anna Czerwińska.

Ponadto w stolicy Nepalu zorganizowany został własnymi siłami tygodniowy Supermaraton Pamięci Polskich Himalaistów. Uczestniczyło w nim 140 osób. Padło wiele rekordów – życiowych, nieformalnych i formalnych na czele z rekordem kraju w biegu na 100 km na bieżni stadionu, ustanowionym przez Michała Kaznowskiego z Poznania wynikiem 11 godzin 52 sekundy. Natomiast Jolanta Witczak z wioski Lusowo w województwie wielkopolskim uzyskała w tej samej konkurencji drugi rezultat w Polsce w gronie kobiet – 12:03.06.

Na liście ponad 4000 organizacji pożytku publicznego, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki awansowała z 262. na 191. miejsce. Liczba przekazujących 1% za rok 2017 na fundację to ponad 6000 osób. Najwyższa alokacja 1% wyniosła ponad 16 tys. zł, najniższa – kilka zł.

W gronie 95 uczestników projektu Polskie Himalaje, które zostały obdarowane, rekordowa kwota to 3382 zł. Ponad 2500 zł „uzbierały” trzy osoby, ponad 2000 zł – dwie, ponad 1500 zł cztery, więcej niż 1000 zł – sześć, a prawie 5000 zł Szkoła Społeczna im. Jerzego Kukuczki w Rybniku.

Została stworzona i do dzisiaj prowadzona jest przez rodziców, którzy w ramach stowarzyszenia już od ponad 20 lat wspólnie z nauczycielami budują miejsce, w którym najważniejsze są dzieci. Najmłodszym uczestnikiem wyprawy trekkingowej do bazy pod Everestem był 8-letni Jakub Musioł.

Konsul honorowy RP w Katmandu Lokmanya Golchha pogratulował uczniom rybnickiej szkoły wytrwałości w dążeniu do celu. Rodzice przyznali, że kiedy opuszczały ich siły, to jakby przechodziły na dzieci, które „parły do przodu”. Również ambasador Unii Europejskiej w Nepalu, Irlandka Veronica Cody była zdumiona, że najmłodsi uczestnicy trekkingu doszli aż do wysokości 5000 m bez większych problemów.

Ze szczegółowym wyliczeniem wysokości wpłat 1 % podatku za 2017 rok na poszczególne cele można zapoznać się na stronie naszego partnera (www.fundacjakukuczki.pl).

Przed nami rok 2019 i… wyprawa trekkingowa Lhotse 2019 w hołdzie Jerzemu Kukuczce. Jej uczestnicy również będą mogli „uzbierać” złotówki z wpłat 1% podatku, a póki co trzeba się ostro zabrać do pracy nad przygotowaniem fizycznym i mentalnym.

 

GŁÓWNI PARTNERZY

        fundacja zawady         backpackers    pza   pkol              

AMBASADORZY PROJEKTU