PARTNERZY

  • muzeumsportu
  • hurra
  • Jeti
  • mjp

PATRONI MEDIALNI

  • maratony polskie
  • maratonczyk

OFICJALNY PRZEWOŹNIK UCZESTNIKÓW

PROJEKTU
POLSKIE HIMALAJE

qatar

ZMARŁA PIERWSZA ZDOBYWCZYNI EVERESTU

Tabei20 października w wieku 77 lat zmarła w szpitalu w mieście Saitama na północ od Tokio japońska himalaistka i podróżniczka Junko Tabei, pierwsza zdobywczyni Mount Everestu i Korony Ziemi. Przyczyną zgonu był rak otrzewnej.

16 maja 1975 roku, mając 35 lat, jako pierwsza kobieta na świecie stanęła na szczycie najwyższej góry Ziemi (8848 m), wspinając się od strony nepalskiej. Po niej, od strony północnej, weszła 11 dni później Tybetanka Phantog. Trzecią, a pierwszą Europejką i pierwszym Polakiem, była w 1978 roku Wanda Rutkiewicz, która wspinaczkę ukończyła 16 października. W tym samym dniu Karol Wojtyła został papieżem.

Czytaj więcej...

WYPRAWA NA ISLANDIĘ ZAINAUGUROWAŁA PROJEKT POLSKIE HIMALAJE

islPaździernikowa wyprawa na Islandię pod kierunkiem Leszka Cichego zainaugurowała oficjalnie projekt Polskie Himalaje. Jego ideą jest nie tylko zrealizowanie głównego celu – supermaratonu w Katmandu i trekkingu do bazy pod Mount Everestem na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale przede wszystkim umożliwianie poznawania najpiękniejszych miejsc na Ziemi.

Czytaj więcej...

NARODOWA WYPRAWA NA K2 PRZENIESIONA NA ZIMĘ 2017/18

tekieliPolska narodowa wyprawa na niezdobyty zimą jeden z najbardziej niebezpiecznych ośmiotysięczników - K2 (8611 m) została przeniesiona na sezon 2017/18. Na taką decyzję wpłynęło kilka powodów, przede wszystkim finansowych i logistycznych.

Czytaj więcej...

KRZYSZTOF KAPES-KOWALSKI Z KORONĄ EUROPY

korona1Mieszkający w Rybniku Krzysztof Kapes-Kowalski, uczestnik projektu Polskie Himalaje 2018), stanął na wierzchołku Dufourspitze (4634 m) w Alpach Pennińskich i tym samym skompletował całą listę najwyższych szczytów leżących w obrębie Starego Kontynentu. Jest pierwszym Polakiem, który zdobył Koronę Europy. To przedsięwzięcie, ze średnią trzech szczytów rocznie, zajęło mu 14 lat i 7 dni.

Czytaj więcej...

rejestracja

k2

Lhotse

EVEREST 1 Cichy - Wielicki

EVEREST 2 Wanda Rutkiewicz

EVEREST 8 – Zawada

zawada

GŁÓWNI PATRONI MEDIALNI

    
   pr logo   

GŁÓWNI PARTNERZY

  fundacja zawady   backpackers   pza

            pkol

AMBASADORZY PROJEKTU